Naučte se znovu správně dýchat!

Všehochuť » Zdraví a životní styl » Naučte se znovu správně dýchat!

25.5.2016, Admin

Jak už název napovídá, tento článek věnuji vědomému i nevědomému správnému dýchání. Proč je v názvu napsáno, že bychom se měli naučit "znovu" správně dýchat? Je tomu tak proto, že se rodíme ve většině případů zdraví, tedy že dýcháme hluboce a správně aniž bychom si to uvědomovali. Co je tedy příčinou našeho špatného způsobu dýchání v dospělosti a jak se špatná technika dýchání může podepsat na našem fyzickém, ale i psychickém zdraví? Dozvíte se, když budete číst dále!

Jak to v našem těle při dýchání funguje?
Abychom pochopili nesprávnost našeho dýchání, je dobré si objasnit, jak to v těle při dýchání vypadá. Pro určení nekvalitního, "povrchního" způsobu dýchání je třeba si uvědomit, že máme bránici, která se rozprostírá přes poměrně velkou část našeho těla. Při hlubokém nádechu se bránice stahuje, zatímco při hlubokém výdechu se uvolňuje. Jelikož je bránice spojena s orgány, které obklopuje, přispíváme jejím pravidelným stahováním a uvolňováním také k lepší činnosti těchto orgánů. Hlubší nádech a výdech je umožněn díky mezižeberním svalům. Při zapojení těchto svalů vzniká prostor pro plíce, které jsou "uvězněny" v hrudním koši. Díky většímu prostoru utvořeném hlubokým nádechem se mohou plíce lépe naplnit vzduchem.
Naše tělo je chytré, ví, jak pracovat, avšak i když je proces dýchání nevědomý a my ho považujeme za samozřejmý, z průzkumů vyplývá, že až 75 % lidí neumí dýchat správně. 

Mělké nevědomé dýchání 
Mělký dech bývá spojený např. se stresovou situací. Každý zná ten pocit, kdy stojíte např. před těžkou zkouškou. Naše tělo se v takové situaci začně připravovat na rychlou reakci. Lze to připodomnit např. k útoku, rychlému útěku před nepřítelem. Svaly začnou stahovat hrudník a plíce namají dostatek prostoru. 
Další situace, která ohrožuje naše správné dýchání je "ustrunutí". Jde o situaci, kdy např. čteme něco zajímavého nebo nám nějaká informace vyrazí dech. Za "nedýchání" mohou být zodpovědné také již dávno zapomenuté, ponižující, nepříjemné stituace, které jsme odsunuli do pozadí. Z naší paměti však nevymizely, přehrávají se na pozadí naší mysli a naše tělo je díky nim trvale ustrnulé. 
Problémem je, že výše popsané situace nejsou výjimečné, ale že obzvlášť v dnešní přetechnizované době, (která nutí člověka být neustále ve střehu) může docházet k neustálým "obranným" reakcím těla, vysílání signálů z mozku, které májí za následek aktivaci buněk, chránící tělo v případě ohrožení. To je samozřejmě v pořádku pokud k tomu nedochází v pravidelných, častých intervalech, které už si ani sami nejsme schopni uvědomit. A jelikož jsme neustále pod tlakem, přizpůsobíme tomuto stavu i naše dýchání a zminimalizujeme jej na úroveň pouhého přežití. 

Jak správně dýchat? 
Zkuste chvíli pozorovat, jak dýcháte. Zda se vám při nádechu zvedá pouze hrudník nebo se plní i břicho. Správným dýcháním do břicha dojde k narovnání dříve zakulacených ramen, rozjasní se mysl a sníží nervozita. 

Tip na dechové cvičení
Každá změna chce svůj čas, stejně tak i pro správné dýchání je třeba něco udělat. Nebuďte nervózní, když se budete vracet ke starému, mělkému dýchání. Pokaždé, když si tuto skutečnost uvědomíte, soustřeďte se na změnu a dopřejte si krátké dechové cvičení. 
Kyslíkový koktejl
10 vteřin se zhluboka nadechujte, 
na 10 vteřin zadržte dech
a 10 vteřin postupně vydechujte.


Cvičení na správné, hluboké dýchání je mnoho. Začněte od těch nejjednodušších a dopřejte si denně alepsoň 10 minut vědomého dýchání. Cítíte-li se pod tlakem, ve stresu a neustále napjatí, platí tato rada dvojnásob. Nezapomínejte, že čas věnovaný sobě se vám dlouhodobě vyplatí. 

 

Zdroj: http://www.mishayoga.cz/blog/dychate-spravne-aneb-jak-spravne-dychat
Zdroj fotohttp://cs.medixa.org/nemoci/dychani

Komentáře

Antispamová ochrana: Napište číslo 100 slovem

Webové stránky zdarma